Celer

Celer byl hojně využíván pro své léčivé vlastnosti již starými Egypťany. Patří mezi kořenovou zeleninu a pěstujeme jej ve třech druzích. U nás můžeme nejčastěji potkat celer bulvový, dále také rozlišujeme celer řapíkatý a celer listový. Zatímco bulvový celer představuje v kombinaci s mrkví perfektní základ na polévku, řapíkatý celer se povětšinou konzumuje syrový. Listový celer, neboli celerovou nať pak nejčastěji využíváme jako koření.

Silné aroma celeru způsobuje množství obsažených éterických olejů, které primárně odpuzují bakterie, plísně a jiné škůdce, kteří by celeru mohli bránit v růstu. V lidském těle tyto éterické oleje působí podobně a právě díky nim má celer tak blahodárné účinky na zdraví.

VÍTE, ŽE?

  • Všechny formy celeru obsahují zejména vitamín C, z minerálních látek pak především vápník, draslík, hořčík a fosfor. Řapíkatý a listový celer obsahuje i vitamíny skupiny B. Listový celer je navíc zdrojem vitamínů A a K.

  • Šťáva z celeru chrání ledviny i žlučník před tvorbou kamenů. 

  • Při kašli a rýmě pomáhají éterické oleje obsažené v celeru rozpouštět hleny.

  • Listový celer můžeme uchovávat jak sušený, tak mražený. Sušený si však zachová intenzivnější aroma.

  • Zejména u žen působí preventivně proti bakteriálnímu přerůstání v močových cestách, chrání ledviny, močovod i močový měchýř.

 

Vyzkoušejte naše produkty:

Vyzkoušejte recepty z celeru:

Dodavatel kvalitní zmrazené a sterilované zeleniny pro profesionální gastronomii.