Brokolice

Brokolice má svůj původ v oblasti Středozemního moře, nejpravděpodobněji pochází z Apeninského poloostrova. Ještě na začátku 20. století nepředstavovala brokolice příliš známý druh zeleniny, byla rozšířená pouze v jižní Itálii, na ostrovech Středozemního moře a v USA. Postupem času si však našla cestu i na náš stůl a dnes představuje velice oblíbenou surovinu. Kromě toho, že má na lidský organismus spoustu pozitivních účinků, je oblíbená také mezi zahrádkáři, sklízí se dvakrát do roka a je málo náročná na pěstování.

Obliba brokolice v naší kuchyni v posledních letech neustále roste. Dá se vařit v mírně osolené vodě, či zapékat. Z hlediska zachování cenných látek je vhodná úprava v páře, která trvá pouze pár minut. I mladé a jemné listy brokolice jsou jedlé a lze je připravit podobně jako kapustu. Je velice chutná přelitá rozpuštěným máslem nebo holandskou omáčkou. Přidává se do různých směsí, salátů a polévek, hodí se i jako příloha k masu či rybě.

Víte, že?

  • Brokolice obsahuje až 2x více vitamínu C než pomeranč.

  • Je bohatá na vlákninu, která zlepšuje trávení, odstraňuje zácpu, pomáhá proti ochabnutí střev, posiluje epitelu sliznice střev a tím preventivně působí proti vážným střevním onemocněním.

  • Díky vysokému obsahu antioxidačních látek napomáhá redukovat množství volných radikálů v organismu. Tím snižuje riziko cévních onemocnění, mrtvice, šedého zákalu a dokonce rakoviny. Mimořádně pozitivní vliv má na snížení rizika rakoviny prostaty.

  • Sklízí se ručně. Každá hlávka je odříznuta, košťál a ostatní listy zůstávají na poli.

  • Brokolice si nejlépe zachová svou přirozenou zelenou barvu, pokud ji krátce po uvaření zchladíme studenou vodou.

 

Vyzkoušejte naše produkty:

Vyzkoušejte recepty z brokolice:

Dodavatel kvalitní zmrazené a sterilované zeleniny pro profesionální gastronomii.