ico_home.gif, 888B Hlavní stránka   ico_kontakt.gif, 66B Kontakty    ico_letter.gif, 67B Newsletter   ico_mapa.gif, 68BMapa stránek

Bonduelle - chuť, která je vidět... Facebook

talíř

Dětská obezita a zelenina

Výskyt obezity se zvyšuje po celém světě, ale nejvýrazněji v civilizovaných zemích. Nejčastěji je to způsobeno životním stylem s nedostatkem pohybu, kvalitou výživy a nepravidelným stravovacím režimem. Příčiny obezity u většiny dětí spočívá v nadměrném energetickém přívodu a malém energetickém výdeji a přetrvává až v 80 % i v dospělosti.

Příliš vysoký bývá příjem nasycených tuků (tučné maso, uzeniny, smažená jídla, rychlé občerstvení, solené pochutiny, sladkostí) a jednoduchých cukrů (sladké nápoje, cukrovinky). Naopak v jídelníčku chybí zejména luštěniny, ryby, celozrnné pečivo, málo je čerstvého ovoce a zeleniny.

Pro boj s nadváhou je proto nutné upravit složení jídelníčku, zajistit pravidelnost stravování a zvýšit pohybovou aktivitu dětí.

Zelenina, „pomocník“ při boji s obezitou

Zelenina je velmi výhodnou potravinou pro osoby bojující s nadváhou či obezitou. Díky vysokému obsahu vody a vlákniny zvyšuje objem žaludečního střevního obsahu, čímž prodlužuje pocit sytosti. Přes nízkou energetickou hodnotu má zelenina vysokou biologickou hodnotu a dodává potřebné množství vitaminů a minerálních látek.

Tip pro zdraví

Brokolice obsahuje vlákninu, kyselinu listovou, vitamin C a E, b-karoten, minerální a jiné důležité látky. Tím že obsahuje málo sacharidů a prakticky žádné tuky je považována za dietní potravinu. Mimo to díky obsahu některých antioxidačních látek snižuje riziko cévních onemocnění, mozkové mrtvice, šedého zákalu či rakoviny. Podporuje trávení a pomáhá proti zácpě.

Brokolice se výborně hodí do polévek, salátů, k zapékání, ale nejvíce je používána jako příloha. Za nejšetrnější přípravu brokolice považujeme úpravu v páře.


sam.jpg, 10kB holky
kluk

Všechna práva vyhrazena © 2019 BONDUELLE s.r.o.