ico_home.gif, 888B Hlavní stránka   ico_kontakt.gif, 66B Kontakty    ico_letter.gif, 67B Newsletter   ico_mapa.gif, 68BMapa stránek

Bonduelle - chuť, která je vidět... Facebook

talíř

Diabetes mellitus u dětí a zelenina

U dětí je častější diabetes mellitus I. typu, kdy tělo ztrácí schopnost vyrábět hormon inzulín. U všech typů diabetu je ale třeba dodržovat přísný dietní režim. Hlavním předpokladem pro účinnou léčbu je pravidelný pohybový a dietní režim (tzv. diabetická dieta), farmakologická léčba (dodání inzulínu), zákaz kouření či případné snížení nadváhy. Jídlo by mělo být rozděleno do šesti denních dávek. Ze stravy je vyloučen volný cukr (slazené limonády, cukrovinky, moučníky, cukr) i potraviny s vysokým obsahem sacharidů a omezuje se spotřeba nevhodných tuků.

Jak pomůže zelenina?

Zelenina hraje významnou roli v jídelníčku všech diabetiků. Pro svůj obsah látek s antioxidační aktivitou napomáhá zpomalit degenerativní procesy. Je dobrým zdrojem vlákniny, vitaminů, minerálních látek a obsahuje méně sacharidů než ovoce. Diabetická dieta je obvykle vyjádřena v tzv. výměnných jednotkách. Díky tomu, že zelenina (s výjimkou luštěnin a kukuřice) prostřednictvím vlákniny omezuje vstřebávání sacharidů a nemá tak žádnou výměnnou jednotku, není ve stravě diabetika omezena. Dalšími takovými potraviny, které neobsahuji prakticky žádné sacharidy jsou např. maso, ryby, vejce, sýry, olej aj. Téměř všechny ostatní potraviny či jídla výměnné jednotky obsahují a musí s nimi v jídelním plánu počítat. Každý diabetik by se měl proto naučit jídlu dobře rozumět a přemýšlet o něm.

Tip pro zdraví

Artyčoky jsou pro diabetiky jsou jako stvořené, protože obsahují inulin který má vliv na snižování hladiny cukru v krvi. Inulin také pomáhá lidem se žlučníkovými chorobami, zvýšenou hladinou cholesterolu a je důležitý v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dalším jeho pozitivem je příznivý účinek na trávení a podpora detoxikační činnosti jater. Artyčoky také obsahují bílkoviny, vápník, draslík, železo a vitaminy skupiny A a B a řadu jiných blahodárných látek. Konzumují se ve formě salátu, ale také se připravují dušené, pečené či grilované.


sam.jpg, 10kB holky
kluk

Všechna práva vyhrazena © 2019 BONDUELLE s.r.o.